Programowanie systemów ARDUINO

  • Print

Już dziś na polskim rynku pracy brakuje ok. 50 000 programistów, a do 2020 roku w Unii Europejskiej będzie na nich czekać ok. 800 000 miejsc pracy. Jednak według danych Komisji Europejskiej aż 20% osób w wieku 15-24 lat, mieszkających w UE, nie może znaleźć zatrudnienia. Dlaczego? Ponieważ 45% całego społeczeństwa UE nie jest obeznana z nowymi technologiami (wśród osób posiadających pracę odsetek ten wynosi 30%). Skoro prawie na wszystkich oferowanych obecnie stanowiskach (90%) wymaga się umiejętności cyfrowych, to wydaje się, że zmiana podejścia w uczeniu informatyki w szkołach jest nieunikniona.

Między innymi dlatego w naszej szkole od października 2017 funkcjonuje Koło Mechatroniczne.

kolo mech 01

Głównym bohaterem jest ARDUINO. Jest to mały komputer jednoukładowy, który posiada wejścia i wyjścia cyfrowe oraz wejścia analogowe. Komunikuje się za pomocą UART, I2C, 1-Wire, SPI. Można do niego podłączyć cały szereg czujników (temperatury, światła, pola magnetycznego, przyspieszenia, itp), układów wykonawczych (silniki, serwomechanizmy, przekaźniki) a także wyświetlacze LCD, TFT.

kolo mech 02

Czy podstawowa wiedza o kodowaniu może się do czegoś przydać?

Nauka nawet samych podstaw programowania i kodowania to doskonała szkoła logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i planowania. Daje poczucie siły sprawczej, bo przecież każdy chciałby wydawać polecenia maszynom. Uczy logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Nauka algorytmów pozwala pokazać, jak osiągnąć zamierzony efekt poprzez planowanie kolejnych czynności. Ułatwia oswojenie się z nowymi technologiami. Nauka programowania sprawia, że uczniowie przestają być tylko biernymi użytkownikami aplikacji, ale zaczynają rozumieć, jak one działają. To krok do tego, żeby zacząć brać udział w tworzeniu zupełnie nowych produktów technologicznych.

 kolo mech 03

Programowanie to przyszłość

Zapotrzebowanie na programistów będzie tylko rosło, a zarobki w tym zawodzie należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych. Nauka programowania jest więc świetną inwestycją we własną przyszłość.
Jednak nawet jeśli po ukończeniu szkoły młodzi ludzie nie będą pracować w zawodzie programisty, to nauka podstaw kodowania i programowania przyniesie im wiele korzyści.

kolo mech 04

Jeśli znasz podstawy programowania w C++, lubisz łączyć kabelki, nie jest ci obcy prąd elektryczny – dołącz do nas, jest kilka wolnych miejsc. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w sobotę, trwają 5 godzin lekcyjnych (8.30 – 12.30) i uczęszczają na nie uczniowie z klasy 1e oraz kilkoro uczniów z klas trzecich. Koło prowadzi p. Maciej Gramza.